بالاخره پاییز

Description

روستاي دلفارد - کراهروستای دلفارد مرکز دهستان دلفارد، از توابع بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت، با مختصات جغرافیایی 57 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 1 دقیقه عرض شمالی، در 40 کیلومتری شمال غرب شهر جیرفت قرار گرفته است.

روستای دلفارد از شمال غرب به کوه هزار شاخ و از جنوب شرق به کوه آبگرمو محدود می‌شود.

ارتفاع این روستا از سطح دریا در حدود 1378 متر است و به دلیل استقرار در ناحیه نیمه خشک، اقلیمی متنوع، با بهار و تابستان نسبتاً گرم و زمستان‌های‌ معتدل و مطبوع دارد. رودخانه دلفارد از کنار روستا عبور می‌کند.

ایـن روسـتای خوش آب و هوا، که در گذشته از ییلاقات جیرفت مـحسوب مـی‌شد، طـی سدة اخیر بـه سکونتگاه دائمی تبدیل شده است.

مردم روستای دلفارد به زبان فارسی و با گویش محلی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

بر اساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای دلفارد در حدود 3555 نفر جمعیت داشته ‌است که در سال 1385، به 4385 نفر افزایش یافته است. جمعیت این روستا در فصول معتدل افزایش می‌یابد.بیشتر درآمد مردم روستای دلفارد از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. گروهی از مردم، در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبیا، ماش و انواع صیفی‌جات و سبزی‌جات است.

اراضی روستا به صورت آبی کشت می‌شوند و آب مورد نیاز آن از رودخانه، چشمه و قنات تأمین می‌شود. بـاغداری در روستا رونق دارد و گردو، زردآلو و مرکبات از محصولات باغی وسر درختی آن است. دامداری در روستای دلفارد به شیوه سنتی رواج دارد و محصولات دامی آن شامل گوشت و انواع لبنیات است.

روستای دلفارد از دو بخش دلفارد بالا و دلفارد پائین تشكیل شده است. دلفارد بالا در ناحیه کوهستانی و دلفارد پائین در ناحیه بیابانی استقرار یافته‌اند. بافت مسکونی روستا در برخی قسمت‌ها به صورت متمرکز و در برخی دیگر به صورت پراکنده گسترش یافته است. اغلب خانه‌های روستا در یک طبقه احداث شده‌اند.

مصالح عمده به کار رفته در ساخت خانه‌های روستا سنگ، آهن، آجر، بلوک و سیمان است. در برخی نقاط پیرامون روستا، کپر نیز مشاهده می‌شود.روستای دلفارد از زیباترین روستاهای ییلاقی شهرستان جیرفت است كه از اطراف بوسیله ارتفاعات محاصره شده است. چشم‌انداز کوهستانی و بیابانی روستا و مناظر زیبا و طبیعت بکر، دلفارد را به ییلاقی چهارفصل تبدیل کرده است. علاقمندان به فضاهای منحصر بفرد روستایی و گردشگری روستایی، اوقات فراغت خود را در طبیعت زیبای این روستا سپری می‌کنند.

در هنگام بهار و تابستان در اراضی پیرامون روستا درختان کیکم، سیه‌چو، شقین، بنه، بادام کوهی، زالزالک، تمورک و انواع گیاهان دارویی کلپوره، آویشن، گل‌گاوزبان، شیرین‌بیان، بومادران و گون می‌رویند و سبب سرسبزی و شادابی محیط می‌شوند.از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستای دلفارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گُلم (golm) های دخترکش: گلم‌ها، استخرها و یا حوض‌هایی هستند که چشم‌انداز بسیار زیبایی را پدید می‌آورند. مردم بومی معتقدند، این گلم‌ها خواص دارویی و ویژگی‌های آب‌درمانی دارند.

اردوگاه زمستانی دلفارد: این اردوگاه در ارتفاعات کوه نیمه، موقعیت و چشم‌انداز بسیار جذابی دارد. مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی مانند آبشارها و آب‌نماها، چشمه‌ها، یخچال‌های طبیعی و چشم‌انداز درختزار‌ها را می‌توان از دیگر زیبایی‌های طبیعی این روستا برشمرد. روستای دلفارد به لحاظ اقلیم و موقعیت طبیعی ویژه یکی از روستاهای پر جاذبه استان کرمان محسوب می‌شود.

مردم روستای دلفارد، آئین‌های ویژه و مرسوم را در اعیاد ملی و مذهبی و در ایام محرم و وفات ائمه به جای می‌آورند. از مراسم ویژه‌ این روستا می‌توان به مراسم ماه رمضان و دعای طلب باران اشاره کرد.از دیگر مراسم جالب توجه مردم روستای دلفارد جشن حنابندان است که یک روز قبل از مراسم عروسی برگزار می‌شود. در این مراسم خانوادة‌ داماد، حنا و خلعت به خانه عروس می‌آورد و با جشن و پایکوبی مراسم حنابندان را برگزار می‌کنند. بهره‌گیری از انواع ترانه‌ها و نوای دلنشین تار، همراه با ترانه‌ها و آهنگ‌های محلی، جاذبه‌های عروسی سنتی و جشن‌های محلی را دوچندان می‌كنند.

چوب‌بازی و رقص چوب از ورزش‌ها و بازی‌های رایج روستای دلفارد است.

استفاده از پوشاک محلی در میان مردم روستای دلفارد رایج نیست ولی برخی افراد میانسال همچنان از لباس‌های محلی و سنتی استفاده می‌کنند.

برخی از لباس‌های محلی روستا به پوشاک عشایر منطقه شباهت دارد.

صنایع دستی روستای دلفارد شامل دست‌بافت‌هایی از قبیل گلیم و جاجیم است.

گردو، گیاهان دارویی و گلیم، معروف‌ترین سوغات این روستا به شمار می‌روند.

طبخ انواع غذاهای مناطق سردسیری و گرمسیری در این روستا متداول است. از انواع غذاهای بومی روستای دلفارد می توان به کشک و بادمجان، دلمه برگ مو، سمبوسه، هلیم بادمجان، هلیم گندم، ماست اسفناج و آش انار اشاره کرد.

دسترسی: روستای دلفارد از طریق محور ارتباطی بافت – جیرفت قابل دسترسی می‌باشد.

Comments

Zarzar mokhtari

Zarzar mokhtari 2015-11-27T19:03:21+0000

عالي عالي

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-12-02T06:18:46+0000

مرسی ممنونم از لطفتون

0


سایت گردشگری ایران مکانبین

سایت گردشگری ایران مکانبین 2015-11-23T17:47:11+0000

روایت پاییزی همراه با توضیحات خوبت خیلی خوب شده بردیا جان

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-11-24T17:07:43+0000

فدای شما. لطف دارین به بنده همیشه

0


کیان کیانی

کیان کیانی 2015-11-23T15:01:00+0000

آخ آخ عاشق جاجیم ام اومدم می رم حتما سراغشون question

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-11-23T16:22:37+0000

حتما کیان جان

0


ادمین مکانبینی ها

ادمین مکانبینی ها 2015-11-23T05:24:29+0000

لوگو و لیات عالیه

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-11-23T16:22:20+0000

قربانت عزیز

0


Details

  • 529
  • 8
  • 4
  • 0

Author

Bardia Hami Bardia Hami

Bardia

Color Palette

EXIF Data

Model NIKON D7100

Lens 35

Focal Length 35mm

Shutter Speed 1/1000

Aperture F1.8

ISO 100

Taken At Fri, Nov 20, 2015 1:15 AM

Tags

Share This مکانبین

More From مکانبین

اخرین برگ پاییزی نور افشانی امپرسیونیسم در دریای خزر دم جنبانک خاکستری - نر عقاب طلایی بازار تهران کندلوس Her Dream به رنگ آرامش Memories of a prisoner سبزقبــا مکانبینی ها

Favorites 8

ناصر شیرمحمدی Sahar boroun کیان کیانی سایت گردشگری ایران مکانبین Sepidaran Sepidaran Mehran Ostovari Zarzar mokhtari خاڵد اسماعیلی