گنبد...

Description

بدون شک مرقد مطهر امامزاده حسین (ع) در شهر جوپار ، پیشنه جوپار را تأیید مى کند . وقتى که اسم جوپار برده مى شود ، نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود.شاهزاده ی جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زیارتى آن برابر شاه‌چراغ در شیراز گزارش شده است. این امام‌زاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد.گنبد آبى رنگ آن با خط هاى سفید که شکل هاى هندسى منظمى را به وجود آورده است مانند نگینى در وسط شهر مى درخشد .درختهای وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده و کاشى کارى و آئینه کارى داخل رواق ها فضاهاى روحانى بر این محل حاکم کرده است .بنای این زیارتگاه به دوره صفویه مربوط است که ‌این بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار گرفته و گچ‌بری‌ها، مقرنس، رواق‌ها، ایوان و درب‌ها در سال ۱۳۵۴ نصب شده است.از جمله الحاقات این بنا کاروان‌سرایی است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.ساختمان این امام‌زاده در فضاى مشجّرى قرار گرفته و از زیارتگاه‌هاى معتبر کرمان محسوب مى‌شود.بنای شاهزاده حسین متشکل از حسینیه ، سقاخانه ، بازارچه ، دو زائرسرا ، حیاط، حرم، گنبد ، رواق و… می‌باشد. از تزئینات جالب توجه دوره صفویه آن کاربندی رواق اطراف حرم را می‌توان نام برد .زائر سرا ی قدیمى در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهایى در وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده است.این گنبد با الهام از سبک معماری و طرح گنبد ماهان ساخته شده است.اصل بقعه ۳۵/۳۷ متر، چهار رواق زیبا در شرق، غرب، شمال و جنوب (۴ ایوان)، اصل مرقد ۱۰/۱۰ متر مربع با ارتفاع ۷ متر ، قطر گنبد ۷ و نیم متر و ارتفاع ۱۰ و نیم متر است.هم اکنون اکثر اراضی اطراف حرم خریداری و طرح جامع بقعه در حال تهیه است.داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) مى باشند دیده مى شود .امامزاده حسین ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله(علیهم السلام) از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نیست ولى مى توان گفت در حدود سالهاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در این محل به شهادت رسیده اند.شهرت محل مربوط به فرزند امام موسی کاظم (ع) است، اما کاتب کتب مزارات استان کرمان که اخیراً تالیف شده و در حال طی مراحل چاپ است. معتقد است با همین تشابه اسمی مزاراتی در شیراز، بهبهان، طبس، قزوین و کوفه وجود دارد که هر کدام جای بحث مجزا دارد.شخصیت مدفون در این مکان را «حسین بن حسین بن زید» شهید بن امام علی بن الحسین السجاد(ع) می‌داند.تاریخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌های ۲۰۰ هجری قمری است همچنین وی به دستور «هرثمه بن اعین» حاکم خراسان و کرمان به شهادت رسید.

بقعه متبرکه شاهزاده حسین جوپار(ع) کرمان که میعادگاه عاشقان خداجو مى باشد در روزهای خاص حدود ۵۰ هزار نفر و در روزهای عادی ۱۵ هزار نفر زائر دارد.

Comments

سایت گردشگری ایران مکانبین

سایت گردشگری ایران مکانبین 2015-11-15T18:35:21+0000

سپاس از همرسانی این نگاهتون با ما

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-11-16T03:51:08+0000

سپاس از شما بابت حضورم در شبکه

0


کیان کیانی

کیان کیانی 2015-11-14T20:59:08+0000

ادیت رو دوس دارم با رنگ ها روایت خودت رو ثبت کردی

1
Bardia Hami

Bardia Hami 2015-11-15T04:33:24+0000

ممنونم عزیز

0


Details

  • 650
  • 7
  • 2
  • 0

Author

Bardia Hami Bardia Hami

Bardia

Color Palette

EXIF Data

Model NIKON D7100

Lens 18-140

Focal Length 18mm

Shutter Speed 1/2000

Aperture F4.5

ISO 160

Taken At Sat, Oct 24, 2015 1:09 AM

Tags

Share This مکانبین

More From مکانبین

سگ ژرمن شپرد ( زنده یابهای هلال احمر ) قلعه مهرپادین- مهریز یزد امامزاده داوود, تهران خانه پرندگان از سرزمین شمالی غروب دل انگیز در زمستان دنیا را به کودکان بدهیم،  حداقل برای یک روز کوهرنگ روستای وفس از توابع استان مرکزی  ظاهر جدید شبکه مسجد تاریخانه دامغان در شب -

Favorites 7

هما سمن آبادی Mehran Ostovari کیان کیانی آتنا نوروزی هادی احمدزاده سایت گردشگری ایران مکانبین Sepidaran Sepidaran