آلبالوهای شهرستانک

Description

«شهرستانک» نام دهکده‌ای رویایی در شمال قله توچال از توابع بخش مرکزی شهرستانک کرج با پیشینه تاریخی طولانی است. تقریبا تمام کسانی که مهمان این روستای منحصربه فرد شده اند به اتفاق می‌گویند سه چیز شهرستانک را از سایر روستاهای استان تهران و اطراف آن تمایز می‌دهد؛ طبیعت زیبای این روستا در فصل‌های بهار و تابستان و به ویژه پاییز، کاخی قجری بازمانده از دوره ناصرالدین شاه قاجار و بعد هم کوچه باغ‌های خیال مانند.

البته دیدنی‌ها و جاذبه‌های این روستا به این 3 مورد ختم نمی‌شود. دیدنی‌ها در شهرستانک بسیار است. کاخ ناصری معروف به کاخ سنگی در میان شیارکوه و در سال‌های 1295تا 1298 ه.ق ساخته شده است و درست به همین دلیل بعدها شهرستانک مورد توجه قرار گرفت. شکل گیری این روستا به دلیل وجود رودخانه ای است که در حال حاضر از میان آن عبور می‌کند.

آب رودخانه جنبه درمانی دارد و سرشار از املاح معدنی است. جمعیت این روستا در فصل‌های مختلف سال متغیر است. جاده کوهستانی روستا پر پیچ وخم و البته بسیار زیبا و شگفت انگیز است. در ابتدای روستا دره ای سرسبز قرار دارد که پر از باغ‌های میوه و کوچه‌های پیچ در پیچ است. شهرستانک هوای تمیزی دارد و وجود چشمه‌های متعدد از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. چشمه‌ی “گله گیله” از پر آب‌ترین و زیباترین چشمه‌‌های منطقه است. اطراف این چشمه پوشیده از درختان گردو، گیلاس و آلبالو است. شهرستانک حیات وحش منحصربه فردی هم دارد. در حیات وحش این روستا شغال، گرگ، روباه، خرگوش، آهو، قوچ، میش، بز کوهی و کبک دیده شده است.

قلعه “دزد بند” هم از دیگر دیدنی‌های شهرستانک است که تاریخچه اش به قرون 6 تا 8 هجری می‌رسد. اگر به شهرستانک سفر کردید از غذاهای محلی این روستا غافل نشوید به ویژه نوعی ازحلوا که از کره، شیره و آرد تهیه می‌شود. گردو، عسل و لبنیات هم سوغات روستا هستند. مردم روستای شهرستانک به زبان‌های فارسی و گیلکی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

شهرستانک در 49 کیلومتری کرج قرار دارد و مسیر رفتن از منطقه «دو آب» با یک دو راهی از جاده‌ی چالوس جدا می‌شود. روستای شهرستانک از راه جاده کرج – گچسر از سه راهی پل دوآب قابل دسترسی است. زیبایی این جاده در تابستان و بهار چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

Comments

ادمین مکانبینی ها

ادمین مکانبینی ها 2015-08-05T09:03:38+0000

ممنون . کام جان. بهناز ممنون از آلبالوهای خوشمزه question . بهناز دقت کن question

0

سایت گردشگری ایران مکانبین

سایت گردشگری ایران مکانبین 2015-08-05T05:45:45+0000

بهناز جان، من عاشق آلبالوم، اما یک عکس کافیه بیش از این دلمون رو نبر question یکی از عکس ها هم فلو بود، و نکته دیگه اینکه لطفا هنگام ارسال عکس، به دسته بندی ها دقت کن عزیز الان من بردمش تو گیاهان و حیوانات سرزمین من، سپاس

0
Behnaz Bani

Behnaz Bani 2015-08-13T04:39:22+0000

ممنونم از شما.
احتمالن بد وپلود شده یا شایدم فلوی آگاهانه بوده...
البته من اینا رو بیشتر جاذبه میدونم تا گیاه.
questionquestionquestionquestion

0


Details

  • 683
  • 8
  • 2
  • 0

Author

Behnaz Bani Behnaz Bani

behnazbani

Color Palette

EXIF Data

Taken At Wed, Aug 5, 2015 8:59 AM

Share This مکانبین

More From مکانبین

بهار سردشت کاک ئیرج مجموعه رابطه انسان و حیوان چشم پروانه عزاداری حرم شاهزاده حسین (ع) جوپار پرنده های آزاد چرخ تک درخت بانه دریاچه نمک - کویر مرنجاب كوهستان پارك شيان،تهران

Favorites 8

سایت گردشگری ایران مکانبین بهروز کاردانی ریزی هما سمن آبادی وحید شکوئی هوس همتی Matin tavayef Sahar boroun آتنا نوروزی