میدان آزادی-۱

Description

میدان آزادی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران میدان شهیاد نام داشت، بزرگ‌ترین میدان شهر تهران است که در بخش غربی آن جای گرفته است. این میدان به همراه برج آزادی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته شد و پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به نام "میدان آزادی" خوانده شد.

میدان آزادی در بخش غربی تهران جای گرفته‌است و مسافرانی که از فرودگاه مهرآباد و از بزرگراه لشگری (جاده مخصوص کرج) به تهران وارد می‌شوند، به عنوان نخستین نماد شهری، با این میدان و بنای ویژه آن روبرو می‌شوند. این میدان به شکل بیضی ساخته شده‌است که در مرکز آن برج آزادی قرار گرفته‌است و در حاشیهٔ آن دو مسیر سواره‌رو که در برخی از بخش‌ها به‌صورت زیرگذر ساخته‌شده، قرار گرفته‌است. در فضای میان بنای برج آزادی و مسیرهای پیرامون میدان نیز باغچه‌های چمن‌کاری شده به‌صورت شش ضلعی ساخته شده‌است.

میدان آزادی با مساحت ۵۰٬۰۰۰ مترمربع پس از میدان نقش جهان با مساحت ۸۹٬۶۰۰ مترمربع، بزرگ‌ترین میدان ایران است و برج آزادی، یکی از شناخته‌شده‌ترین نمادهای تهران، با بلندای چهل و هشت متر در میان آن جای گرفته است.برج آزادی یا شهیاد، در زمان پادشاهی محمد رضا شاه پهلوی به عنوان نماد پایتخت ساخته شد. طراح میدان شهیاد مهندس حسین امانت بود.

بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده بیشینه شهروندان تهرانی برج آزادی را به عنوان نماد شهر تهران معرفی کرده اند. همچنین بر پایه همین نظرسنجی میدان آزادی، پس از موزه‌ها و کاخ‌ها، سومین جایی است که شهروندان تهرانی برای معرفی به بازدیدکنندگان خارجی دارای اولویت می‌دانند.

از سال ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۷ اسکناس‌های دویست ریالی ایران با تصویری از این برج چاپ و پخش می‌شد.منبع: ویکی پدیا

Comments

سایت گردشگری ایران مکانبین

سایت گردشگری ایران مکانبین 2015-08-04T06:47:36+0000

سپاس برای همرسانی به قول شاملو :
آه اگر آزادی سرودی می خواند کوچک، همچون گلوگاه پرنده ای، هیچ کجا، دیواری فروریخته برجای نمی ماند؛ سالیان بسیار نمی بایست دریافتن را،ـ که هر ویرانه نشانی از غیاب انسانی ست، که حضور انسان آبادانی ست ...

0
مهدی امامی فر

مهدی امامی فر 2015-08-04T20:18:52+0000

آنم آرزوست.

0


مهدی امامی فر

مهدی امامی فر 2015-08-04T20:18:55+0000

آنم آرزوست.

0


ادمین مکانبینی ها

ادمین مکانبینی ها 2015-08-04T06:25:02+0000

چه تمیزه

0

Details

  • 1651
  • 6
  • 2
  • 0

Author

مهدی امامی فر مهدی امامی فر

Mehdi

Color Palette

EXIF Data

Model Nikon D7000

Tags

Share This مکانبین

More From مکانبین

توكا جغد تالاب نقش جهان طواف مگس گیر دم سرخ روستای گلینک Sara ...خاطره کودکی آگامای قفقازی غروب دل انگیز طلوع ماه بر فراز تنگ تکاب Sunset

Favorites 6

کیان کیانی Sahar boroun سایت گردشگری ایران مکانبین هوس همتی Sepidaran Sepidaran آتنا نوروزی